Joga inaczej

Czym jest joga, wie nawet ten, którego jedyną aktywnością jest zmienianie kolejnych kanałów TV. Oferuje ją większość fitness klubów. W niektórych szkołach można się na nią zapisać w ramach wychowania fizycznego lub wybrać ją jako zajęcia dodatkowe. Mnogość jej odmian już teraz jest ogromna, a do tego wciąż wzrasta. Co ciekawsze - w sieci można znaleźć obecnie tyle nagrań i kursów, że wielu śmiałków-amatorów wygina się we własnych czterech ścianach. Często dobieramy ćwiczenia nieumiejętnie i ponad własne siły. Ale czego się nie robi dla sportu? Dziś opowiemy trochę o mudrze.

Joga inaczej

(fot. Matt Madd, źródło)

Streching palców

Jakkolwiek dwuznacznie brzmi ten nagłówek, mowa tutaj o jodze palców. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto większość swojego życia spędza zamknięty w biurze z kawką, której przygotowanie stanowi 90% aktywności fizycznej w ciągu dnia. To także sport stworzony z myślą o zwierzętach kanapowych, które chętnie umilą sobie czas między reklamą na Polsacie a kolejnym chipsem.

Na czym polega joga palców? W trakcie treningu palce - a w zasadzie całe dłonie - przybierają konkretne pozy i gesty, których zadaniem jest ułatwienie przepływu energii z ciała na zewnątrz i odwrotnie.

Kto za tym stoi?

Mudry zostały opracowane w Indiach i - jak wiele innych szkół jogi - wywodzą się z ćwiczeń zwanych pranayama, które polegają na specyficznych sposobach oddychania podczas medytacji. Co ciekawe, samo słowo mudra oznacza pieczęć lub znak. Jeśli kiedykolwiek poszukiwałeś czegoś dziwacznego i natknąłeś się na przypadkową produkcję bollywoodzką, z pewnością miałeś okazję zobaczyć, jak jogę palców wykonują pląsający Hindusi.

Jak to działa?

Tak jak inne nurty i szkoły, mudry mają za zadanie integrację człowieka ze wszystkim tym, co go otacza poprzez zharmonizowanie ciała, emocji, ducha i umysłu.

Oprócz tego swobodny przepływ energii ma na celu uzdrowić ciało i duszą ćwiczącego. Zatem jeśli od jakiegoś czasu towarzyszy Wam stres, nie macie ochoty ruszać się z domu i najchętniej zakrylibyście się kocem, by na chwilę odciąć się od niewygodnej rzeczywistości, mudra może być strzałem w dziesiątkę.

Holistyczne rozumienie człowieka zakłada, że jest on spójnym mechanizmem, w którym jeśli choćby jeden element szwankuje, zdecydowanie wpływa on na resztę układu. Nie bez kozery na nagły stres odreagowujemy morzącym głodem bądź niczym standardowa serialowa kobieta - lodami czekoladowymi i popcornem.

Zamiast mścić się na swoim układzie trawiennym za niepowodzenia i z obłędem w oczach obserwować wciąż przesuwającą się wskazówkę na wadze, warto spróbować jogi dłoni. Umówmy się - liczenie do 10 przerabialiśmy w przedszkolu.

Refleksy dłoni

Według niektórych założeń akupresury i irydologii na naszym ciele znajduje się mnóstwo punktów zwanych refleksami przenoszącymi bodźce na inne organy. Są w pewnym sensie lustrzanym odbiciem naszego wnętrza. Stopy są refleksami ukierunkowanymi na energię ziemską, głowa - na kosmiczną, a dłonie zdeterminowane są na dystrybucję energii wszelakiej. Dzięki temu każdy gest wykonywany za pomocą mudr niesie ze sobą konkretne znaczenie. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość. Sprawdźcie sami, za co odpowiadają poszczególne palce:

#1 Kciuk: tutaj znajduje się meridian (linia energetyczna) płuc.

#2 Palec wskazujący: meridian jelita grubego. Sam opuszek tego palca odpowiada za jamę ustną. Jeśli więc męczy was ból zęba, masaż tego miejsca może przynieść pewną ulgę. Oprócz tego masaż palca wskazującego wspomaga kreatywne myślenie.

#3 Palec środkowy: wiąże się on z układem krążenia krwi.

#4 Palec serdeczny: ma powiązania z układem nerwowym. Ćwiczenie go wzmacnia naszą silną wolę.

#5 Mały palec: znajduje się w nim bardzo ważna linia energetyczna jelita cienkiego i serca. Masowanie tego palca pobudza naszą samoświadomość i bystrość emocjonalną.

Wiara w efekty

Jak w przypadku wszystkiego, co rozpoczynamy z wypiekami na policzkach, tak i w skuteczność jogi palców należy wierzyć. Mudry wykazują efektywność na różnych płaszczyznach, nie jest to jedynie ogólna sfera duchowa. Mogą przynosić świetne efekty na poziomie ciała poprzez pobudzenie przepływu energii, usuwanie blokad oraz niwelowanie skurczy mięśni. Poza tym ich działanie jest odczuwalne na poziomie duchowym, emocjonalnym i umysłowym. Jeśli zatem szukacie sposobu na ucieczkę od trudów i znojów dnia codziennego, a warunki i Wasze słabości nie pozwalają na większy wysiłek – spróbujcie poćwiczyć mudry i koniecznie dajcie znać o efektach.

Karolina Skiścim dla novastreet

comments powered by Disqus