Ludzkie oblicza tyranów

Surowi, żądni krwi, bezduszni, historia rozlicza ich na bieżąco. Okazuje się jednak, że bezwzględni dyktatorzy mieli również swoje słabości.

Ludzkie oblicza tyranów

Adorator królowej Elżbiety II, miłośnik muzyki pop i człowiek, który wierzył, że czosnek jest eliksirem życia. To tylko niektóre z przyzwyczajeń ludzi, którzy przyczynili się do śmierci milionów istnień.

O człowieku, który stawiał sobie złote posągi

Saparmyrat Nyýazow, turkmeński dożywotni prezydent, wsławił się w historii Turkmenistanu jako ten, który dzień swoich urodzin uczynił świętem narodowym. Prezydent zmarł w 2006 r. na atak serca. Przede wszystkich zasłynął ze swoich dziwnych zakazów- od noszenia złotych zębów po puszczanie muzyki z playbacku.

Nyýazow chciał być trochę jak Stalin, a obywatelom Turkmenistanu starał się wpoić, że jest przedmiotem kultu. Był samozwańczym przywódcą wszystkich Turkmenów, nazywał swoim imieniem miasta, a także postawił na swoją cześć 15-metrowy, złoty posąg, który obracał się w kierunku słońca.

Przywódca znany był ze swojego upodobania do tworzenia literatury pięknej. Był autorem turkmeńskiego przewodnika duchowego Ruhnama, a także publikacji na temat historii Turkmenistanu. Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy, każdy przyszły kierowca musiał zdać test ze znajomości drugiego z wymienionych dzieł Nyýazowa.

Hitler też nie lubił wieprzowiny

Historia zapamiętała Adolfa Hitlera jako najokrutniejszego dyktatora wszechczasów. Większość ludzi kojarzy führera jako bezwzględnego mordercę, prowodyra drugiej wojny światowej i niespełnionego malarza.

Mało kto jednak wie, że ten żądny krwi dyktator unikał mięsa. Istnieje wiele kontrowersji na temat tego, czy był zadeklarowanym wegetarianinem, czy też nie jadł mięsa, bo miał problemy z żołądkiem.

Tym niemniej, mimo swojego marsowego oblicza, ponoć miał do siebie dystans. Był miłośnikiem komedii, a jego ulubionym filmem był Dyktator Charliego Chaplina.

Ukryty dekorator wnętrz

Chyba każdy pamięta pogromcę Kurdów na Bliskim Wschodzie oraz wieloletniego prezydenta Iraku, Saddama Husajna. Irakijczycy pamiętają również dość specyficzny gust byłego prezydenta.

Jak podaje Al-Arabiya, pałac irakijskiego dyktatora pokryty był muralami przedstawiającymi nagie dziewice porywane przez smoki lub trolle, a także wojowników walczących w zapasach z potworami.

Miał obsesję na punkcie królowej Elżbiety II

Idi Amin był dyktatorem Ugandy do 2003 r. Choć historia oskarża go o masowe zbrodnie, Amin miał słabość do jednej kobiety- Elżbiety II Windsor.

Według brytyjskiego Guardian królowa angielska miała otrzymać od Idiego Amina zaproszenie do Ugandy, by mogła wreszcie poznać prawdziwego mężczyznę. Amin miał również obsesję na punkcie Szkocji. Nadał swoim synom imiona wywodzące się ze szkockich klanów.

Wierzył w uzdrawiającą moc czosnku

Włoski duce, Benito Mussolini jest kolejnym z czarnych charakterów historii XX w. Zasłynął jako twórca teorii faszystowskiej.

Tymczasem okazuje się, że nie do końca zgadzał się z poglądami swojego sojusznika, Adolfa Hitlera. Jednocześnie wyrażał on sprzeciw wobec holocaustu z racji tego, że przyjaźnił się z wieloma Żydami. Mimo, iż cierpiał na wrzody żołądka, wierzył, że najlepszym lekarstwem na tę dolegliwość jest czosnek.

Despota o nietypowym guście muzycznym

Ostatnio było o nim dość głośno, choć jego dyktatorskie rządy trwają w Syrii od 2000 r. Baszszar Al-Asad to kolejny despotyczny władca o dość specyficznych upodobaniach.

Brytyjski Guardian ujawnił, iż syryjski prezydent uwielbia muzykę pop. Na jego liście zakupionych przez iTunes utworów znajdują się między innymi Hurt Leony Lewis czy Look at me now Chrisa Browna.

Jego ochroniarzami były kobiety

Chciał być władcą pielęgnującym beduińskie wartości. Na spotkaniach dyplomatycznych pojawiał się ze swoim namiotem. Był autorem Zielonej Książki. Jego zamiarem było wprowadzenie ludowej demokracji bezpośredniej w Libii. Skończyło się na władzy autorytarnej.

Muammar Kaddafi był także wielkim miłośnikiem płci pięknej. Kochał kobiety do tego stopnia, że nad jego bezpieczeństwem czuwało aż 30 pań. Kaddafi miał również obsesję na punkcie Condoleezy Rice. Wśród jego rzeczy znaleziono album ze zdjęciami byłej, amerykańskiej sekretarz stanu.

comments powered by Disqus