Ostry wróg w walce z nadprogramowymi kilogramami

Ostatnio było o zielonym, dziś będzie o ostrym spalaczu tłuszczu. Papryka, bo o niej mowa, była jednym ze znalezisk kulinarnych odkrywców Nowego Świata. Hiszpanie i Portugalczycy odkryli ostre właściwości papryki na terenie Peru, nadając warzywu przydomek indiańskiego pieprzu.

Odchudzanie

Dziś papryka jest obecna niemal na każdym talerzu. No, może trochę mniej stosuje się u nas tego składnika. Papryka jest bohaterką dań kuchni latynoskiej i azjatyckiej, jednocześnie dodając im dodatkowych walorów smakowych. Pozostawmy jednak rozczulającą historię warzywa i zastanówmy się nad tym, dlaczego właśnie po paprykę warto sięgać trochę częściej.

Papryka i jej podobne, pieprzne przyprawy przyspieszają przemianę materii, a jak wiadomo - to prosta droga do utraty zbędnych kilogramów. Jednocześnie po zjedzeniu posiłku bogatego w ostrą paprykę czujemy się szybciej syci, a w rezultacie po prostu mniej jemy.

Jak podaje Al-Arabiya, najnowsze badania wskazują, że spożywanie ostrej papryki sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na zawały serca i udary mózgu. Dlaczego? Ostra papryka - podobnie do awokado - zbija odpowiedzialny za choroby wieńcowe cholesterol.

Kontynuując temat najnowszych badań, naukowcy dowiedli także, że ostra papryka działa antyrakowo. Powoduje zmniejszanie się komórek rakowych, a niekiedy całkowicie je niszczy.

Najciekawsze jest również to, że ostra papryka ma także wpływ na nasze samopoczucie. Jak większość pikantnych przypraw, warzywo podnosi poziom endorfin oraz powoduje wydzielanie się hormonu szczęścia - serotoniny. Oba te hormony - obok lepszego humoru - zaopatrują ludzki organizm w wyższy próg tolerancji bólu. Dlatego w przypadku jesiennej chandry lepiej sięgnąć po ostrą paprykę niż kolejną tabliczkę czekolady.

Pamiętajmy jednak, by zachować umiar w zachwycie nad ostrą papryką. Pikantne przyprawy działają również podrażniająco. Dlatego ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na Twój żołądek i jelito grube. Ostra papryka nie jest wskazana również dla osób zmagających się z chorobą wrzodową żołądka.

Źródło: alarabiya.net

comments powered by Disqus