Przewodnik po generacjach: Baby boomers

Po ostatnim strzale kończącym II wojnę światową, na całym lądzie wrzask kolejnego ginącego człowieka zastąpił dziecięcy płacz. Wtedy to na naszej ziemi nastało nowe życie. Życie, które obecnie jest nam znane pod nazwą baby boomers. W samych Stanach Zjednoczonych po wojnie na świat przyszło niemal 80 milionów nowych obywateli. Jaka jest obecnie generacja ludzi urodzonych w latach 1946-1964?

Steve Jobs

(fot. segagman, źródło)

Baby boomers to w dzisiejszych czasach jedna z największych grup społecznych, która ma ogromny wpływ na sytuację gospodarczą na świecie. Nic zatem dziwnego, że rodzice dorosłych dzieci lub młodzi dziadkowie są najczęściej wybieranym targetem kampanii reklamowych. Ale tym razem podarujemy sobie marketingowe tyrady.

Skąd boom na dzieci?

Historycy nie są w tym temacie spójni. Jedni uważają, iż dzieci narodzone w latach 40. i 60. są przede wszystkim elementem zimnowojennej konfrontacji. W ramach tej teorii Amerykanie mieli być przerażeni rozmnażającym się na potęgę blokiem krajów wschodnich. Dlatego też pojawiła się w USA moda na małżeństwa między niezwykle młodymi ludźmi. Inni z kolei uznali boom za naturalną potrzebę uzupełnienia populacji, która została zdziesiątkowana po II wojnie światowej.

Plakat

Mamy też trzecią teorię, wedle której rozwój wielkich korporacji oraz pojawienie się wielu miejsc pracy dawało młodym rodzicom pewność, że ich pociechy będą żyły w dogodnych warunkach.

Nieważne jaka byłaby teoria. Fakty są takie, że w tamtych czasach przeciętna kobieta wychodziła za mąż w wieku 21 lat, a jedynie 8% kobiet sprzeciwiało się obowiązkowi posiadania potomstwa. Był to spory spadek, biorąc pod uwagę fakt, że w latach 30. dwukrotnie więcej młodych kobiet nie planowało dzieci.

Jak to możliwie? Media lansowały w tamtych czasach ideał kobiety-matki, która porzucając feministyczne ambicje, powinna siedzieć z dziećmi i czekać z ugotowanym obiadem na męża. Najsłynniejsze hasła propagandowe w latach powojennych to Cooking To Me Is A Poetry (tłum. Gotowanie jest dla mnie poezją) czy Femininity Begins at Home (tłum. Kobiecość zaczyna się w domu).

Wcale nas już nie dziwi, dlaczego w dzisiejszych czasach babcie tak często natarczywie dopingują swoje dorosłe wnuki do natychmiastowego małżeństwa.

Kim są obecnie baby boomers?

Przede wszystkim to wciąż aktywne zawodowo pokolenie, które jest najbardziej pracowite ze wszystkich obecnych generacji. Długie godziny pracy w biurze to właśnie ich bajka. Wedle najnowszych badań generacja lat 40. i 60. słabo radzi sobie z krytyką, przykłada uwagę do wysokości wynagrodzenia, a także uznaje telefon za podstawowy kanał informacji. Niemniej przedstawiciele tej generacji nie boją się sięgać po najnowsze osiągnięcia technologii. Większość z nich posiada smartfony i konto w portalach społecznościowych, wie, jak korzystać z pomocy wujka Google, a informacje zapisuje na laptopie.

Co jest ich cechą charakterystyczną? Jako nastolatkowie boomersi byli idealistami i lubili iść pod prąd. Nie bez kozery ruch hippisowski aż tak eskalował w latach 70. i 80. ubiegłego tysiąclecia.

W wieku 25 lat rodzice boomersów marzyli o stabilnej pracy i sytuacji rodzinnej. Baby boomers w tym wieku stawiali przede wszystkim na karierę i doskonalenie się. Jak wskazuje statystyka 13% z nich nigdy nie zdecydowała się na małżeństwo, a liczba rozwodów wśród boomersów dwukrotnie przekroczyła poprzednią generację.

Baby boomers

(fot. Steve Jurvetson, źródło)

Obecnie przedstawiciele tego pokolenia to uznani specjaliści, ludzie na stanowiskach kierowniczych, a także szefowie wielkich korporacji. W przeciwieństwie do pokolenia ich rodziców i młodszych generacji, boomersi niezwykle cenią sobie wyższe wykształcenie. Wiadomo jednak, że zdarzają się wyjątki od reguły.

Baby boomers w mediach

Choć pokolenie to przedstawiano przede wszystkim jako zbuntowane, baby boomers ukazywani są w mediach jako generacja pełna wiary we własne możliwości, która - niezależnie od wieku - wciąż poszukuje nowości. Pokolenie to przyczyniło się do największych zmian kulturowych, a przede wszystkim walczyło o przełamanie skostniałych konwencji tolerancją.

Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że niektórzy baby boomers trochę zapomnieli o swoich młodzieńczych przekonaniach. Niewątpliwym jednak pozostaje fakt, że to właśnie oni jako pierwsi sprzeciwili się dyskryminacji na tle rasowym i seksualnym.

comments powered by Disqus